Dikey Geçişle İç Mimarlığa Geçmek: bilgi

İç mimarlık eğitimi almak isteyenler merak ettiklerini bu bölümde sorabilirler...

Moderatör: maglor

Dikey Geçişle İç Mimarlığa Geçmek: bilgi

Mesajgönderen durobje » 14 Oca 2008 15:57

Arkadaşlar ben mobilya ve dekorasyon bölümü(LİSE) mezunuyum. Mobilya ve dekorasyon bölüm öğretmenliğine gitsem 2. sene dikey geçişle yada herhangi bir geçişle iç mimarlığa geçebilirmiyim. Bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürlerimi sunarım...
durobje
Üye

Mesajgönderen creator » 14 Oca 2008 16:19

Gideceğin üniversiteye bağlı olarak çift anadal yapabilirsin tabi bu senin ilk önce kendi bölümündeki başarına bağlı. Dikey geçiş sınavı ile iç mimarlığa geçmek için 2 yıllık önlisans programını bitirmiş olman gerekir. Bunun haricinde dikey geçiş yapamazsın. Yatay geçiş yapabilirsin ama öğretmenlik olduğundan eğitim fakültesine bağlıdır. Eğitim fakültesinden mimarlık ya da güzel sanatlar fakultesine geçme olasılığın nedir onu bilemem. Aynı fakulte içerisinde olsaydı, yatay geçiş çok daha kolay olurdu. Gideceğin üniversitenin yönetmeliğini incelemen en doğrusu olacaktır. Ama ben derim ki güzel sanatlar fakultesi iç mimarlık bölümü yerine mimarlık fakultesi iç mimarlık bölümüne yerleş. Mimarlık fakultesinde bulunan iç mimarlık bölümleri yetenek ile öğrenci alımı yapmadığından senin işin de kolaylaşır...
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen venüs » 27 Oca 2008 16:32

Merhaba,ben restorasyon öğrencisiyim ve iç mimarlığa geçmeyi düşünüyorum.Dgs ile bölümü kazanmadan önce intibak için ve almadığım dersleri görmeden önce bana önerebileceğiniz şeyler var mı?Desen kursu gibi...
Autocad ile proje çiziyorum ama 3d ye geçmedim hala,3d derslerin arasında yer alıyor mu,yada farklı programlarla çalışılıyor mu bunu merak ediyorum.
venüs
Üye

Mesajgönderen creator » 27 Oca 2008 17:03

Öss puan türünde yanlızca sayısal ya da yanlızca ea olan bölümleri tercih edersen. Yetenek ve çeşitli hiçbir kursa gitmene gerek kalmaz bu soru forumda defalarca soruldu. Daha önce yazılmış başlıkları incelemeni öneririm. Başlıkları okumana rağmen anlayamadığın birşey olursa cevaplarız. :)
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen lepistes » 28 Oca 2008 13:33

Ben ilk defa duyuyorum.O bölümlerder ortak dersler var mı,yalnız bizim bölüm hayal gücüyle ilgili bil hassa,sizinkiside yapımla ilgili,çok farklı şeyler...
Eğer yeteneğiniz varsa özel yetenk sınavıyla girmenizi tavsiye ederinm...

Bizm aldığımız dersler,bu derslerden ortak varsa okurken en az yarısı ortak olması lazım,o zman belki geçme şansı tanırlar...Yalnız orda arch ve inar dersleri bölümle ilgili diğerleri her okulda değişio...

FARC 101 Basic Design Studio> 6
FARC 103 Graphic Communication -I 3
FARC 111 Introduction to Art & Design 3
ENGL 191 Communication in English-I 3
COMP 101 Computer Literacy 3
HIST 280/299 History of Turkish Reforms 2
GEED 111 Arguments and Knowledge-I 3
GEED 101 SPIKE -I -

FARC 102 Introductory Design Studio 6
FARC 104 Graphic Communication-II 3
MATH 191 Math & Geometry for Designers 3
ENGL 192 Communication in English-II 3
TUSL 180 Turkish as a Second Language Communication in Turkish 3

TURK 199 Turkish as a Second Language Communication in Turkish 3
GEED 112 Arguments and Knowledge-II 3
GEED 102 SPIKE-I

INAR 291 Interior Arch. Studio I 6
INAR 211 Human & Social Factors 3
INAR 213 Presentation Techniques 3
INAR 223 History of Art & Design 3
INAR 231 Concept of Structures 3
INAR 281 CAD 3
GEED 201 SPIKE III -
21

INAR 292 Interior Arch. Studio II 6
INAR 206 Measured Drawing 3
INAR 207 Color & Lighting for Interiors 3
INAR 224 Styles & Fashion 3
INAR 246 Construction & Materials for Interior 3
INAR 299 Summer Practice I -
GEED 202 SPIKE IV -

Code Course Name Credit
INAR 391 Interior Arch. Studio III 6
INAR 323 Philosophy of Art & Design 3
INAR 341 Building Materials & Application for Interiors 3
…………… Area Elective 3
…………… Area Elective 3
GEED 301 SPIKE V -

Junior Year (III) - Spring Semester
Code Course Name Credit
INAR 392 Interior Arch. Studio IV 6
INAR 348 Finishing & Detailing 3
…………… Area Elective 3
…………… Area Elective 3
INAR 390 Summer Practice II -
GEED 302 SPIKE VI -

INAR 491 Interior Arch. Studio V 6
INAR 403 Furniture & Fixtures 3
…………… Area Elective 3
…………… Area Elective 3
…………… University Elective 3

INAR 492 Interior Arch. Graduation Project 6
INAR 408 Professional Issues & Portfolio Prep. 3
…………… University Elective 3
…………… Area Elective 3
Kullanıcı avatarı
lepistes
Üye

Mesajgönderen venüs » 16 Haz 2008 13:55

Restorasyonun iç mimarlıkla alakası olmasaydı,sanırım Dgs ile geçiş yapmamıza izin verilmezdi.
Teknik resim,yapı bilgisi,yapı malzemeleri,rölöve,,bilgisayar destekli tasarım gibi bir sürü ortak ders alıyoruz.Elbette hepsinin aynı olmasını bekleyemeyiz.
Çizim yeteneğimin iyi olduğunu söyleyemem o yüzden daha çok teknik bir üniversiteye geçiş yapmak istiyorum.Zannersem EA ile girilen bölümlerde çizim yeteneği aranıyor,öyle mi?
venüs
Üye

Mesajgönderen creator » 16 Haz 2008 21:06

Ea ile girilen iki üniversite var ama bu iki üniversiteye yalnızca ea ile giriliyor. Yani bu iki üniversitede yetenek sınavına girilmiyor. Bu üniversiteler Hacettepe üniversitesi ve Bilkent üniversitesi. Diğer üniversiteler yetenek ile alır. Sizin durumunuzda olan birisi için yalnızca sayısal puan ile alan bir üniversiteyi tercih etmek veya yalnızca ea ile alan bir üniversiteyi tercih etmek avantajlı olacaktır.
İntibak senesinin ne demek olduğunu iyi bilirim. Bu durumda olan çok arkadaşım vardı. Kimisi atıldı kimisi devam etti.
Öss de sayısal ile alan iç mimarlık bölümlerini tercih etmen en iyisi olacaktır.Bunlar da üç adettir. Karadeniz Teknik Üniversitesi, Kocaeli üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi.
K.T.U. mezunu birisi olarak sana bu üniversiteyi tavsiye edebilirim. Trabzon'u il olarak beğenirsiniz beğenmezsiniz, ayrı konu. Ama K.T.U. iç mimarlık bölümünde intibaklı öğrencilere karşı bir anlayış var. Yani hocalar durumun farkında. Sizleri mağdur etmek istemiyorlar. Siz de derslere düzenli olarak devam ettiğiniz sürece sizi bırakmazlar.İntibak ile bu bölüme gelip de derslere düzenli olarak devam eden kimse kalmadı. Hepsi de intibak yılını rahatça atlattı. Nitekim eskiden tek dersten bile kalınca öğrenci okuldan atılıyordu.
Şimdi birde 3 ders hak veriyorlar. Durum bundan ibaret.
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen creator » 16 Haz 2008 21:11

Bir de Karadeniz Teknik Üniversitesi iç mimarlığı kazanırsanız benimle iletişime geçebilirsiniz. Her konuda yardımcı olmaya çalışırım.
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen venüs » 17 Haz 2008 22:20

Çok teşekkür ederim tatmin edici bir cevap oldu bana.Ktü'yü ben de istiyorum özellikle intibak sınıfındakilere hocaların tavrı nedeniyle.
Önümde Dgs gibi bir baş belası var ama umarım girebilirim...
venüs
Üye

Mesajgönderen creator » 17 Haz 2008 23:27

Yetenek ile alan iç mimarlık bölümlerine dgs ile geçecek arkadaşlara bu bölümlere gitmelerini önermem. Onca yetenekli öğrenci arasında çok zor duruma düşerler. Ama oldu ki yetenek ile alan bir iç mimarlık bölümünü kazandılar, mutlaka yaz tatilinde iç mimarlığa hazırlık kursuna gitsinler. Ancak intibak senesini o şekilde atlatabilirler.
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Dön İç mimarlık eğitimi almak isteyenler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir