İç mimar olmak için ne yapmam gerek?

İç mimarlık eğitimi almak isteyenler merak ettiklerini bu bölümde sorabilirler...

Moderatör: maglor

İç mimar olmak için ne yapmam gerek?

Mesajgönderen melih.94 » 15 Oca 2009 14:37

Merhabalar iç mimar olmak istediğimi bi önceki konumda bahsetmiştim şimdi ise ne yapmam gerektiğini soruyorum. Ben şu anda 9. sınıf (lise1) öğrencisiyim matematik dersim çok iyi yani derslerim fena sayılmaz seneye sayısal bölüm seçeceğim ancak çizimim kötüdür pek iyi resim çizemem. Bu düzeltilebilir birşey mi yoksa umutsuz vaka mıyım iç mimarlığı unutayım mı?
melih.94
Üye

Mesajgönderen creator » 15 Oca 2009 16:14

Sayısal alan seçerseniz ve sayısal ile öğrenci alımı yapan bir iç mimarlık bölümüne ya da yanızca EA puan ile öğrenci alan bir iç mimarlık bölümüne kayıt olursanız çizim bilgisine ihtiyacınız olmayacaktır. Ama ben yetenek sınavı ile öğrenci kabul eden bir iç mimarlık bölümüne giderim derseniz o zaman Öss de barajı geçip yetenek sınavlarına girersiniz. Bu yetenek sınavları için de ayrıca çizim ağırlıklı çalışmanız gerekir. Aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz...
www.icmimarlik.org/viewtopic.php?f=16&t=608
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen hil » 08 Şub 2009 17:08

Sizce hangisi daha iyi olur?
hil
Üye

Mesajgönderen melih.94 » 08 Şub 2009 22:08

Size çok teşekkür ederim...
Diğer başlıkta okuduğuma göre puanla girmek; yetenek sınavı ile girmekten daha iyi doğrumuyum? Gerçekten sayısal derslerim çok iyi. Aslında sayısal mı sözel mi sorusuna cevabım sayısal olacaktır ancak bu cevap sözel derslerimin kötü oluşundan deği,l sayısala olan sevgimden kaynaklanıyor. Belirttiğim gibi çizim konusunda pek yeteneğim yok ancak çeşitli kurslar araştıracağım ve geliştirebilceğimi düşünüyorum ayrıca iç mimarlıkta ingilizcenin yeri nedir?
melih.94
Üye

Mesajgönderen Angela20 » 09 Şub 2009 23:29

Çoğu kaynak İngilizce olduğu için bu dili iyi bilmek gerekiyor. Tabi İngilizce evrensel dil olarak kullanıldığı için önemi büyük... Öss mi yetenek sınavı mı soruna ise benim vereceğim cevap, daha önce de hep söylediğim gibi öss olur. Dersleri iyi olan birinin bu sınavı kolaylıkla atlatacağını düşünüyorum, tabi öyle bir şey ki istediğin bölümü ne kadar başarılı olursan ol bir şekilde tutturamama riski var. Fakat bu biraz da kişisel bir konu oldu,yeteneğime güvenirim,bu mesleği de gayet ciddiye alıyorum dersen bu sınavlarda da şansını deneyebilirsin...
Angela20
Üye

Mesajgönderen melih.94 » 10 Şub 2009 17:08

İlginiz için çok teşekkür ederim bence de öss sınavı ile girmek daha iyidir. Ancak şansımı zorlamak amacıyla hem öss hem de yetenek sınavı ile başvuru yapabilir miyim? Yani her iki koldan da denemiş oluruz...
melih.94
Üye

Mesajgönderen Angela20 » 10 Şub 2009 20:47

Evet tabiki yapabilirsin,öss için puan sonuçları Temmuz'da geliyor zaten,bildiğim kadarıyla yetenek sınavları da ağırlıklı olarak Temmuz-Ağustos aylarında oluyor.Hem öss için tercih yapıp hem de yetenek sınavına girebilirsin.Yerleştirme sonuçları geldiğinde bir okula yerleştirilmiş olsan bile eğer gitmek istemezsen oraya kayıt yaptırmayıp,yetenek sınavını kazandığın okula kayıt yaptırabiliyorsun.Tabi rehberlik hocalarına da danışabilirsin çünkü sınava gireceğin yıl bir değişiklik olabilir,oyun gibi oldu artık,bir kaç yılda bir değişiyor bildiğin gibi:)
Angela20
Üye

Re: İç mimar olmak için ne yapmam gerek?

Mesajgönderen janhancock » 01 Mar 2009 00:20

melih.94 yazdı:Merhabalar iç mimar olmak istediğimi bi önceki konumda bahsetmiştim şimdi ise ne yapmam gerektiğini soruyorum. Ben şu anda 9. sınıf (lise1) öğrencisiyim matematik dersim çok iyi yani derslerim fena sayılmaz seneye sayısal bölüm seçeceğim ancak çizimim kötüdür pek iyi resim çizemem. Bu düzeltilebilir birşey mi yoksa umutsuz vaka mıyım iç mimarlığı unutayım mı?

Bence unutma Çizimini geliştirebilirsin.Geliştirebilir birşey çünkü.Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
janhancock
Üye

Mesajgönderen can_dinler » 13 Tem 2010 01:44

Merhaba arkadaşlar ben daha 8.sınıftan daha yeni mezun oldum aklımda iki tane meslek dalı vardı. Aklım mimarlığı seçti geleceği olan bir meslek ama ben hangi liseye gideceğimi soracaktım?
-Ticaret mi?(ticareti bitirdikten sonra üniversiteye direk iki yıllık geçiş yapabiliyormuyuz?)
-Meslek mi?
-Düz mü?
Siz abilerimden yanıt almak istiyorum benim bir tane baktığım lise vardı. İsterseniz ismini vereyim sizde girip bakın.
İSÖV
İSTANBUL SANAYİ ODASI VAKFI
İnşaat Anadolu Teknik
İnşaat Teknik ve Yapı Meslek Lisesi
Bir de bu liseye bakın abilerim ŞİŞLİ'de
Lütfen acil cevap verin. :?
can_dinler
Üye

Mesajgönderen creator » 13 Tem 2010 13:04

Sizi imla kuralları ve yazım hataları nedeniyle uyarmam gerekiyor. Lütfen bu konuda daha dikkatli olunuz. Hatalar tarafımdan düzeltilmiştir. Sorunun cevabına gelince;
İç mimarlık düşünüyorsanız daha doğrusu 4 yıllık bir lisans eğitimi almak istiyorsanız düz liseye gitmeniz uygun olacaktır. 2 yıllık önlisansı bitirdikten sonra 4 yıllıklara geçiş mevcut ama çok zor ve zahmetli ve de sadece kendi alanınla ilgili tercih yapabiliyorsun. Mesela iç mimarlık için 2 yıllık önlisans programından dekor tasarım, mobilya, restorasyon bölümlerini bitirmelisin ki iç mimarlığı tercih edebilesin. Bu bölümleri bitirip makine mühendisliği tercih edemezsin mesela. İç mimarlık için en uygunu düz liseye gidip sayısal alanını seçmek ama sayısal yapamam dersen tm veya sözel de seçebilirsin. Fakat mimarlık için sayısal seçmeniz şart.
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Sonraki

Dön İç mimarlık eğitimi almak isteyenler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 24 misafir