Yetenek Veya Öss İle İç Mimarlık Hakında Sorularım

İç mimarlık eğitimi almak isteyenler merak ettiklerini bu bölümde sorabilirler...

Moderatör: maglor

Yetenek Veya Öss İle İç Mimarlık Hakında Sorularım

Mesajgönderen abremmm » 12 Ağu 2008 01:23

Merhaba ben lise 4 öğrencisiyim 2008-2009 da sınava gireceğim ama cevap bulamadığım sorular var bana yardım ederseniz sevinirim.
1)Özel yetenek sınavıyla alan üniversiteler yetenek sınavında ne gibi sorularla karşılaşıyorlar?
2)Hem öss puanıyla alan üniversitelere hemde yetenekle alan üniversiteleri aynı dönemde tercih edebiliyor muyuz?
3)Eğer tercih edebiliyorsak diyelim ki hem öss ile alan iç mimarlığa yerleştim hemde yetenekle alana hangisine yerleştirilirim veya benim isteğime göremi yerleştirilirim?
4)Ya şu da var özel yetenekle alan üniversiteleridemi biz öss aracılığıyla tercih ediyoruz

Özel yetenek sınavıyla MİMAR SİNAN'a girmiş olan varsa ne olur bana yardım etsin :!: Daha bir yılım var ama ya iç mimarlık ya iç mimarlık öss puanı ile de bi hacettepe devlet üniversitesi olarak var onun kontejanı da 40 hocalarım yerleşirsin diyor( O da eğer çalışmaya devam edersen de diyorlar :D ) ama riske atmak da istemiyorum bu yüzden herşeyi bilmek istiyorum ne olur bana vervap yazın.
abremmm
Üye

Mesajgönderen Angela20 » 12 Ağu 2008 13:06

Merhaba,ilk soruna cevap veremem çünkü yetenek sınavına girmedim,girmeyi de hiç düşünmedim:) Ama diğerlerine yardımcı olmaya çalışayım;yetenek sınavı bildiğim kadarıyla Ağustos ayı içinde okulların kendi belirlediği tarihlerde yapılıyor.Yani Öss'yle bir ilgisi yok.Öss'den geçerli bir puan alıp tercih yaptığın zaman,bu yetenek sınavına girmene engel değil.Eğer Ösym seni bir okula yerleştirirse ama sen yetenek sınavına girdiğin başka bir okula gitmek istersen,burda da bir problem olmuyor.Yani Öss'yle kazandığın okula değil,yetenek sınavını kazandığın okula kayıt yaptırıyorsun.Yetenek sınavına girebilmen için de herhangi bir puan türünde 165 barajını geçmen lazım.Onu da geçmek bir sorun oluşturmaz bence;) Hacettepe'ye gelince,ben bu yıl ilk tercihimi Hacettepe iç mimarlık olarak yazdım,puanım ise 325.Üstelik ben sayısal öğrencisiyim,bu puanı sadece 2 ay kadar ed.sos testindeki konuları çalışarak aldım,9 ay çalışsam daha iyi alacaktım demekki hehe:D Yine de puanım iyi olmasına rağmen ilk tercihime girememe ihtimalim var ve şu an acayip tırsmış şekilde sonuçları bekliyorum:S Yani okulun kontenjanı sadece puanın ve sıralaman belli bir seviyedeyse sana yardımcı olur.O yüzde tavsiyem otur çalış,özellikle ed.sos testi çok kolay,çalışan biri için 15 dakika falan bence.Biraz fazla konuştum,çalışırsan yapılmayacak iş değil,ben kurtuldum,Allah seni de kurtarsın bir an önce,aminn:))))
Angela20
Üye

Mesajgönderen bebek » 12 Ağu 2008 17:59

Hangi bölümde yani sayısal mı yoksa eşit ağırlıkta mı okuduğunu bimiyorum ama bence öss ile girmek senin için çok daha kolay olabilir. Yetenek sınavlarında her okul aynı şekilde mi sorar bir fikrim yok ama iki aşamada yapılan desen ve hayalden çizimden oluşan bir sınav. Sana bir örnek olması açısından istersen yaşar üniversitesinin yetenek sınavı kılavuzunu inceleyebilirsin. Tam şu aralar sınav zamanı olduğu için yetenekle alan okulların sitelerinden de bilgi edinebilirsin. Kolay gelsin, iyi çalışmalar.
http://www.yasar.edu.tr/documents_/ozel ... ur2008.pdf
bebek
Üniversite Temsilcisi

Mesajgönderen abremmm » 03 Eyl 2008 21:07

Mesajlarınız için çok teşekürler inşallah kazanırım...
ABREM
abremmm
Üye

Mesajgönderen pigeon_91 » 07 Eyl 2008 22:40

Yeni bir başlık açmak istemedim. Buraya yazayım dedim:

Bu sene Öss ile Hacettepe İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı na yerleşen var mı acaba aramızda? Varsa puanı nedir? :?

Ben de lise 4 e geçtim ve orayı istiyorum. Ama risk almamak için yetenek sınavlarına da hazırlanmayı düşünerek bir güzel sanatlar kursuna da kaydoldum. Dershane ve okul da olduğu için (yerleri de birbirine çok zıt olduğu için) bu kursa pek gidemiyorum.. İstanbul'da oturduğum için Marmara ve Mimar Sinan'da şansımı denemek istemiştim,o yüzden yetenek sınavını düşündüm ama gerçekten daha okul başlamadan yoruldum!! Sadece Hacettepe'yi mi hedeflesem diye düşünmeye başladım çünkü çevremdeki herkes bu kadar çok parçaya bölünürsem hepsini birbirine karıştırıp hiçbirinde başarılı olamama ihtimalim olduğunu söylüyor :? Eğer Öss'ye yoğunlaşırsam o puanı yaparım gibime geliyor ama bilmiyorum kontenjan beni korkutuyor :? Sizce ne yapmalıyım?.. :roll: :(
pigeon_91
Üye

Mesajgönderen Merdox » 08 Eyl 2008 19:18

pigeon_91 yazdı:Yeni bir başlık açmak istemedim. Buraya yazayım dedim:

Bu sene Öss ile Hacettepe İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı na yerleşen var mı acaba aramızda? Varsa puanı nedir? :?

Ben de lise 4 e geçtim ve orayı istiyorum. Ama risk almamak için yetenek sınavlarına da hazırlanmayı düşünerek bir güzel sanatlar kursuna da kaydoldum. Dershane ve okul da olduğu için (yerleri de birbirine çok zıt olduğu için) bu kursa pek gidemiyorum.. İstanbul'da oturduğum için Marmara ve Mimar Sinan'da şansımı denemek istemiştim,o yüzden yetenek sınavını düşündüm ama gerçekten daha okul başlamadan yoruldum!! Sadece Hacettepe'yi mi hedeflesem diye düşünmeye başladım çünkü çevremdeki herkes bu kadar çok parçaya bölünürsem hepsini birbirine karıştırıp hiçbirinde başarılı olamama ihtimalim olduğunu söylüyor :? Eğer Öss'ye yoğunlaşırsam o puanı yaparım gibime geliyor ama bilmiyorum kontenjan beni korkutuyor :? Sizce ne yapmalıyım?.. :roll: :(

Selam. Bende Lise 4. sınıfa geçtim bu sene ve bende öncelikle Hacettepe istiyorum sonrasında da yetenek sınavı ile alan okulları. Okul dönemi boyunca sadece dershaneye gidip, okuldan ve sınavdan sonra durumuma göre 1-2 aylığına, yani ağustosta olacak yetenek sınavlarına kadar çizim kursuna gitmeyi düşünüyorum. Bu sene Hacettepe'yi kazananlardan sitede Angela20 var diye biliyorum... :)
Kullanıcı avatarı
Merdox
Üye

Mesajgönderen Angela20 » 09 Eyl 2008 16:38

Evet ben Hacettepe'ye 325 puanla girdim.Kontenjan 41 kişi olarak açıklanmış okuldaki listede.Bence öss için çalışın,yetenek sınavını ön plana almayın,sonuçta sınavdan sonra eğer kazanamamışsanız 2 ay içinde yetenek sınavlarına hazırlanabilirsiniz yani çok da zor sınavlar değiller çünkü.Ayrıca çalıştığınız zaman düşük bir puan alacağınızı da sanmıyorum öss'den.
Angela20
Üye

Mesajgönderen pigeon_91 » 10 Eyl 2008 14:42

Gittiğim kursta yetenek sınavına çok zor diyorlar :? En azından 2-3 ayda yapılabilecek kadar basit değil diyorlar :? Mesela benim dershaneye gidiyor olmam bile (yani bölünmem) yetenek sınavı için beni olumsuz etkileyecekmiş falan... :( Öss'ye çalışırsam Ankara'yı kazanabilirim amaaa İstanbul'da ailemin yanında okumayı da gerçekten çok istiyorum o yüzden zaten yetenek sınavını düşünüyorum.. Yoksa okulda da dershanede de durumum gayet iyi :? Hatta ordaki hocalar da yetenek sınavına da hazırlanmayı düşündüğüm için saçmaladığımı düşünüyorlar... :? offfffffffff.......... :cry:
pigeon_91
Üye

Mesajgönderen Merdox » 10 Eyl 2008 15:35

pigeon_91 yazdı:Gittiğim kursta yetenek sınavına çok zor diyorlar :? En azından 2-3 ayda yapılabilecek kadar basit değil diyorlar :? Mesela benim dershaneye gidiyor olmam bile (yani bölünmem) yetenek sınavı için beni olumsuz etkileyecekmiş falan... :( Öss'ye çalışırsam Ankara'yı kazanabilirim amaaa İstanbul'da ailemin yanında okumayı da gerçekten çok istiyorum o yüzden zaten yetenek sınavını düşünüyorum.. Yoksa okulda da dershanede de durumum gayet iyi :? Hatta ordaki hocalar da yetenek sınavına da hazırlanmayı düşündüğüm için saçmaladığımı düşünüyorlar... :? offfffffffff.......... :cry:

2-3 ayda yetenek sınavına hazırlanamazsın diyen kurs hocası mı? Eğer öyleyse kendi çıkarı için söylemiş olabilir. Çünkü ne kadar sürede hazırlanılacağı kişiye göre değişir, yeteneği zaten iyi olan biriyle tamamen yeteneksiz biri için aynı süre gerekmez heralde... Eğer yeteneğin berbat değilse bu süre yeterli olur diye düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
Merdox
Üye

Mesajgönderen pigeon_91 » 10 Eyl 2008 16:05

Evet kurs hocası söyledi.. Daha önceden böyle bir şeyle ilgilenmediğim için pek bilmiyorum yeteneğim var mı yok mu ama 4 gün ders aldım oradan diğer öğrenciler çalışmalarımı beğendi :? Hızlı ilerliyorsun dediler :? Dersime giren hoca da beğendi, çizgileri korkmadan atarsan problem kalmayacak dedi. Ama işte sürekli yetenek sınavının zor olduğundan bahsediyorlar :? Ölçü almayı, perspektifi, tonlamayı, taramayı falan öğrendim işte.. Tabi kendim şuanda çalışmadığım için hamladım ama çalışsam yine yaparım onları. Ama daha çok şey varmış . Doku çalışmaları, kolaj falan... :?
pigeon_91
Üye

Sonraki

Dön İç mimarlık eğitimi almak isteyenler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir