İç mimarlık bölümüne geçmek(Dikey Geçiş Sınavı)

İç mimarlık eğitimi almak isteyenler merak ettiklerini bu bölümde sorabilirler...

Moderatör: maglor

İç mimarlık bölümüne geçmek(Dikey Geçiş Sınavı)

Mesajgönderen ibrahimuzun » 20 Tem 2008 21:55

Siteye yeni üye oldum aradığım cevapları burada bulacağım inşanlah. Bu yatay geçiş hakkında bir bir sorum olacak:
Benim öss den aldığım puan ancak iki yıllık üniversite için yeterli iki yıllığı okumak bana gereksiz geliyor hele bir de mobilya bölümü olunca daha da berbat.İste burada dananın kuyruğu kopuyor:)d ben bu iki yıllık üniversiteye başlasam ordan bu yatay geçiş sınavı oluyor herhalde güzel sanatlar üniversitesine geçebilir miyim?
Niye böyle yapıyorsun derseniz? Yeterli olan baraj puanını alamadım özel yetenek sınavlarına girmek için.
Hani bu seni çok zorlar hani oldu ya geçersen çok zorlanırsın duyduğum kadarıyla öğretim üyeleri ayrımcılık yapıyorlarmış. Hani bunada razıyım yeterki bir girim eksik olan konuların telafisini yaparız ,kursa filan gideriz:
BANA BU KONU HAKKINDA NE GİBİ ÖNERİLERİZ OLUR? Teşekkür ederim.
En son ibrahimuzun tarafından 25 Tem 2008 22:29 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Mohtu kocelağedu nanaşkali sorida nusalepe daşkimi bozope tisya vida anderi naşkvare ahir ohoriskani movar gokomocaman komohtu oraskani E dumani e dumani nay ulur mani mani nana do babaskani nukokodumani /Kazım KOYUNCU
ibrahimuzun
Üye

Mesajgönderen creator » 21 Tem 2008 12:06

2 yıllık önlisans bölümlerinden 4 yıllık lisans bölümlerine geçmek için dikey geçiş sınavına girmeniz gerekir. Dikey geçiş sınavı ile de geçmek için mevcut bulunduğunuz önlisans bölümünü bitirmiş olmanız gerekir. Başka türlü bir geçiş sözkonusu değildir. Ayrıca dikey geçiş sınavı ile geçerseniz. Kazandığınız 4 yıllık okula 2. sınıftan başlarsınız. Birçok dersten de muaf olursunuz.
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Dgs hakkında

Mesajgönderen ibrahimuzun » 23 Tem 2008 18:11

Şöyle bir sorum olacak ;peki herhangi bir bölüm dahi okusam yinede ''DGS'' ile kesin geçebilirmiyim,yani denklik konusunda bir sorun olur mu?
Mohtu kocelağedu nanaşkali sorida nusalepe daşkimi bozope tisya vida anderi naşkvare ahir ohoriskani movar gokomocaman komohtu oraskani E dumani e dumani nay ulur mani mani nana do babaskani nukokodumani /Kazım KOYUNCU
ibrahimuzun
Üye

Mesajgönderen creator » 23 Tem 2008 19:14

Dgs ile iç mimarlığa geçebilmek için mezun olunacak önlisans programının dekor tasarım, restorasyon, mobilya dekorasyon gibi bölümler olması gerekir. Mesela önlisans olarak elektronik bitirdikten sonra dgs ile iç mimarlık bölümüne geçmeniz mümkün değildir. Bu şartları yerine getirdikten sonra dgs sınavında alınan puana (diploma notunu da içeriyor olabilir) göre sıralama yapılarak öğrenciler ilgili bölümlere yerleştirilir.
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen ibrahimuzun » 23 Tem 2008 21:26

Bu saydıklarından herhangi biri mi yoksa bunlarının üçününde olması mı gerekir,hangi üniversiteler var bu bölümlere sahip.
ibrahimuzun
Üye

Mesajgönderen paradigma » 24 Tem 2008 00:51

Merhaba geçiş düşünüyorsanız yatay geçişle olmaz arkadaşın belirtiği gibi. Ancak önlisans okursanız bitirdikten sonra dgs sınavına girersiniz. Bende önlisanstan sonra dgs ile iç mimarlığa girdim tavsiye ederim çünkü çoğu dersten muaf oluyorsunuz. Sizin için daha kolay bir yöntem bu.
paradigma
Üniversite Temsilcisi

Mesajgönderen ibrahimuzun » 24 Tem 2008 15:36

Ön lisans yapılması gerektiğini biliyorum. Yalnız sen bu dgs ile girmişşin madem, biraz tiyo verebilirsin. :D Öss'ye göre sınav nasıl, peki sınavı kazandığın takdirde sonuçta güzel sanatlar özel yetenek ile öğrenci alan bir üniversite o konuda durum nedir? Teşekkür ederim. Cevabını bekliyorum!
ibrahimuzun
Üye

Mesajgönderen creator » 24 Tem 2008 20:08

ibrahimuzun yazdı:Bu saydıklarından herhangi biri mi yoksa bunlarının üçününde olması mı gerekir,hangi üniversiteler var bu bölümlere sahip.

Bu bölümlerden herhangi birini bitirmek yeterlidir. Akdeniz Üniversitesinde dekor tasarım bölümü mevcut. Bir de Uludağ Üniversitesinde restorasyon bölümü mevcut. Bunlar haricinde başka üniversiteler de mevcuttur fakat benim bildiklerim bunlar. Ösym'nin sitesinden bu bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen creator » 24 Tem 2008 20:15

ibrahimuzun yazdı:Ön lisans yapılması gerektiğini biliyorum. Yalnız sen bu dgs ile girmişşin madem, biraz tiyo verebilirsin. :D Öss'ye göre sınav nasıl, peki sınavı kazandığın takdirde sonuçta güzel sanatlar özel yetenek ile öğrenci alan bir üniversite o konuda durum nedir? Teşekkür ederim. Cevabını bekliyorum!

Bu konu dikkate alınması gereken önemli bir konudur. Güzel sanatlar fakültesine bağlı bile olsa buradaki iç mimarlık bölümlerini tercih edebilirsiniz. FAKAT??? Aşağıda bulunan linki dikkatlice okuyunuz. Daha önce bu konu ile ilgili açıklama yapılmıştı.

http://www.icmimarlik.org/viewtopic.php ... dc0290c254
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Mesajgönderen creator » 24 Tem 2008 20:21

Bir de bu linki inceleyebilirsiniz. http://www.icmimarlik.org/viewtopic.php?t=261 :)
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin

Sonraki

Dön İç mimarlık eğitimi almak isteyenler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 22 misafir