MEB Sertifikalı İç Mimarlık Kursları Hakkında!!!

Sitede yapılan yeniliklerle ve meslek haberleriyle ilgili bilgi alabileceğiniz bölüm

Moderatör: maglor

MEB Sertifikalı İç Mimarlık Kursları Hakkında!!!

Mesajgönderen creator » 12 Eki 2010 14:50

İç Mimarlar Odasından Duyrulur...
MEB ile anlaşmalı kurslarda verilen iç mimar sertifikası hakkında;

MEB İLE YAPILAN YAZIŞMALAR VE KURSLAR HAKKINDA

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Müdürlüğü’ne 25.05.2010 tarih ve 2010 / 920 sayılı yazımız ile ve Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’ne 15.03.2010 tarih ve 2010 / 693 sayılı yazılarımız ile yazımızda genel olarak içmimarlık kurslarının içmimarlık mesleği ile ilgili ne tür sorunlara yol açtığına değinilmiş ve bu kurslara hangi kıstaslar esas alınarak izin verildiği sorulmuştur.

İlgi yazılarımıza istinaden gelen cevaplar özetle, kursların 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu ve bu Kanuna bağlı olarak çıkarılan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Kurslar Yönetmeliği hükümlerine göre izinlerinin verildiği, Kursların öğretim programlarının Talim Terbiye Kurulunun onayı ile belirlendiği, İçmimari Kursları öğretim programının Talim Terbiye Kurulunun 09.10.1987 tarih 174 sayılı oluruyla kabul edildiği, öğretim programının amaçları arasında “iç mimari ve dekorasyon açısından mesleki resim bilgisinin temel esaslarını öğretmek, imalat resimlerinin okunmasını sağlamak ve gerektiğinde kroki veya yapım resimlerini çizebilme yeteneğini kazandırmak, resim sanatının içmimarideki önemini tanıtmak ” ifadeleri yer almaktadır.

Odamızın konuyla ilgili cevabi yazısı ise;

Öncelikle içmimarlık; "Yasalar ve ilgili kurumların (ülkemiz için YÖK) denetim ve yönergeleri doğrultusunda tanımlanmış, yetkin bir üniversite lisans eğitimi ve bu bağlamda kazanılan deneyim ve tatbiki beceriler ile donatılmış, kullanıcıların yaşam kalitesini artırarak, kamunun sağlık, emniyet, refah ve yaşam çevresini korumak için; iç mekanların kalitesi ve fonksiyonlarına yönelik problemleri tanımlayan, araştıran ve yaratıcı çözümlerle bu problemleri çözen; tasarım analizi, alan planlaması, iş programlaması, estetik ve uzmanlaşmış olduğu iç yapı konstrüksyon, yapı sistemleri ve elemanları, iklimlendirme, ısı kontrolü, aydınlatma, akustik gibi iç mekan performansları, yönetmelikler, donatı, malzeme, mobilya ve tefriş bilgisiyle mekansal çözümler üreten; bu bilgi ve becerileriyle sahada iş tetkiki ve koordinasyonu gibi hizmetleri sunan; iç mekanların tasarımlarına ait şema, kroki, çizim, şartname ve ilgili tüm görsel, yazılı ve resmi dokümanları hazırlayan meslek alanıdır."

“ İçmimarlık unvanı ise ancak, 25.04.2006 tarih 26149 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan TMMOB İçmimarlar Odası Ana Yönetmeliği 7. maddesi gereği, üniversitelerin 4 yıllık içmimarlık ve içmimarlık çevre tasarımı bölümlerinden mezun olanların Odamıza kayıt olmaları ile kullanabilecekleri bir unvandır. “ denilmiştir.

Yapılan yazışmalar sonucunda, 06.08.2010 tarih ve 2010 / 1082 sayılı yazımız ile T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’ne yapmış olduğumuz randevu talebi ile birlikte Yönetim Kurulu üyemiz Doç. B. Burak KAPTAN tarafından hazırlanmış olan MEB Onaylı İçmimarlık Kursları Hakkında Rapor sunulmuştur.

Talep edilen randevu neticesinde alınan olumlu cevap üzerine toplantıya Odamız adına Genel Sekreterimiz Abdullah ALKAN ve Hukuk Müşavirimiz Av. Derya ATMACA ÖZTÜRK görüşmelere katılmıştır. Yapılan görüşmelerin detayları ve konuyla ilgili geniş bilgilendirmeler bir sonra ki Bültenimizde ve diğer tüm yayınlarımızda yer alacaktır.
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin
 
Mesajlar: 1008
Kayıt: 18 Şub 2007 13:56
Konum: İSTANBUL

Dön Duyurular

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir