K.T.Ü İç Mimarlık Bölümü Hakkında Bilgi

Bu bölümde devlet üniversitelerini tanıtabilir, aynı şekilde yorumlar yapabilirsiniz...

Moderatör: maglor

K.T.Ü İç Mimarlık Bölümü Hakkında Bilgi

Mesajgönderen kerem » 16 Kas 2008 00:48

Karadeniz Teknik Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü
Karadeniz Teknik Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü 1993 yılında mühendislik mimarlık fakültesine bağlı olarak kurulmuştur. 2005 yılında mimarlık fakültesi mühendislik fakültesinden ayrıldığından beri mimarlık fakültesine bağlıdır. Türkiye'nin 6. açılan iç mimarlık bölümüdür.

1993 yılından 2000 yılına kadar özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul eden bölüm 2000 yılından sonra sayısal puan ile öğrenci kabulüne başlamıştır. Aynı zamanda bu durum itibari ile sayısal puanla öğrenci alımı yapan ilk iç mimarlık bölümüdür. Mimarlık fakültesinin yanı sıra mesleki anlamda uygulama tecrübesi olan öğretim üyeleri ile eğitim sürdürülmektedir. Her üniversitenin iç mimarlık bölümünde olduğu gibi eğitim süresi 4 yıldır. Hazırlık sınıfı bulunmamaktadır. Bölüm mezunları iç mimar unvanını alır.

Bölümde her yıl workshop’lar (tecrübeli isimlerle uygulama vs. çalışması) düzenlenir. Bu çalışmalara mesleğinde adını duyurmuş isimler katılır. Atilla Kuzu, Tanju Özelgin, Adnan Serbest, Aziz Sarıyer, Coburg Üniversitesinden Prof.Dr. Auwi Stübbe workshoplara katılanlar arasındadır. Bölüm öğrencileri teknik gezi kapsamında yapı fuarlarını gezme olanağına sahiptir. Fabrika ve üretim tesisleri gezilir. Her dönem seminer programı oluşturulur. Bu program çerçevesinde seminerler verilir.

Lisans ve lisansüstü bölüm öğrencileri erasmus değişim programı kapsamında belirli dönemlerde (bir ya da iki dönem) yurtdışında eğitim görme olanağına sahiptir. Karadeniz Teknik Üniversitesi Türkiye’de bu imkâna sahip yedi üniversiteden biridir. Coburg Üniversitesi ile 2005 yılından bu yana öğrenci ve akademisyen değişimi yapılmakta, Avrupa’da bulunan başka üniversitelerle de görüşmeler devam etmektedir.

Bölüm 1996–1997 eğitim ve öğretim yılı sonunda ilk mezunlarını vermiştir. Mezunlar her türlü iç mekân tasarımında mesleki anlamda görev alırlar. İç mekân restorasyonu yapan ofislerde, sahne ve stüdyo tasarımı yapan ofislerde, fuar stant tasarımı, mobilya üretimi ve tasarımı, ıslak mekân (mutfak, banyo) tasarımı ve seri üretimi, malzeme ithalat ve ihracatı, kurumsal kimlik uygulaması, yapan firmalarda tasarım üretim ve denetim uzmanı olarak, üniversitelerde akademik personel olarak, ayrıca belediyeler ve bankalarda mesleklerini icra etme olanağına sahiptirler.

2008 yılına kadar bölümün kontenjanı 30 iken 2008 yılından itibaren Türkiye’deki bütün üniversitelerin bütün bölümlerinin kontenjanı %25 arttırıldığından ve bundan sonra da yaklaşık %40 oranında ikinci bir artış yapıldığından K.T.Ü. İç Mimarlık Bölümü'nün de kontenjanı 47 kişiye yükselmiştir. Bölümü bitirenlerin iş bulma oranı %90 civarındadır.
kerem
Üye
 
Mesajlar: 48
Kayıt: 01 Nis 2007 21:22

Mesajgönderen kerem » 16 Kas 2008 01:11

Resim

Prof.Dr Auwi Stübbe, Yard.Doç. Filiz Tavşan Workshop "Yere Yakın Yaşamak"

Resim

Atilla Kuzu, Levent Çırpıcı Konferans ve Workshop
kerem
Üye
 
Mesajlar: 48
Kayıt: 01 Nis 2007 21:22

Mesajgönderen creator » 16 Kas 2008 01:23

Verdiğiniz bilgier için teşekkürler... Merak edenler için aydınlatıcı olacaktır...
TÜRKÇEMİZİ KURALLARINA UYGUN BİÇİMDE KULLANALIM...
Kullanıcı avatarı
creator
Site Admin
 
Mesajlar: 1008
Kayıt: 18 Şub 2007 13:56
Konum: İSTANBUL


Dön Devlet Üniversiteleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 13 misafir